首页 >
> 详细

ECMT6006/ECON4949 Mid-Semester Test

Suggested Solutions

9 April 2020

Note: This is an open-book exam. Please answer all questions. The total mark

is 20 and the breakdown is shown in square brackets. The duration of the exam

is 1 hour and 10 minutes.

Problems 1 (v) and (vi) have separate sub-questions for ECMT6006 and

ECON4949 students respectively, please answer the corresponding questions

based on your course code.

Problem 1. [13 marks] Consider a simple three time period model for returns

Rt, t = 1, 2, 3 of an asset. Let R0 = 10%, and the returns in later periods follow

an AR(1) process

Rt = φRt−1 + εt

where φ = 0.2 and ε1, ε2, ε3 are i.i.d. shocks with probability distribution

εt =

{

6%, with probability 0.4

−4%, with probability 0.6

for t = 1, 2, 3. Let Ft be the information set available at time t. Please answer

the following questions.

(i) What is the probability distribution of R1? [1]

Solution. Given R0 = 10% and φ = 0.2, it follows that

R1 = 0.2× 10% + ε1 = 2% + ε1.

Therefore, the probability distribution of R1 is

R1 =

{

8%, with probability 0.4

−2%, with probability 0.6

or, equivalently,

P (R1 = 8%) = 0.4 and P (R1 = −2%) = 0.6.

(ii) What is the probability distribution of R2? [1]

1

Solution. Note that

R2 = 0.2×R1 + ε2

=

0.2× 8% + 6% = 7.6% if ε1 = 6%, ε2 = 6%

0.2× 8%− 4% = −2.4% if ε1 = 6%, ε2 = −4%

0.2× (−2%) + 6 = 5.6% if ε1 = −4%, ε2 = 6%

0.2× (−2%)− 4% = −4.4% if ε1 = −4%, ε2 = −4%

Since ε1 and ε2 are independent, we have

P (ε1 = 6%, ε2 = 6%) = 0.4× 0.4 = 0.16,

P (ε1 = 6%, ε2 = −4%) = 0.4× 0.6 = 0.24,

P (ε1 = −4%, ε2 = 6%) = 0.6× 0.4 = 0.24,

P (ε1 = −4%, ε2 = −4%) = 0.6× 0.6 = 0.36.

Therefore, the probability distribution of R2 is

P (R2 = 7.6%) = 0.16,

P (R2 = −2.4%) = 0.24,

P (R2 = 5.6%) = 0.24,

P (R2 = −4.4%) = 0.36.

(iii) Compute E(R2),Var(R2),Skew(R2) and Kurt(R2), the unconditional mean,

variance, skewness and kurtosis of R2. [2]

Solution. We have the mean and variance as

E(R2) = 7.6%× 0.16− 2.4%× 0.24 + 5.6%× 0.24− 4.4%× 0.36

= 0.4%, [0.5]

Var(R2) = (7.6%− 0.4%)2 × 0.16 + (−2.4%− 0.4%)2 × 0.24

+ (5.6%− 0.4%)2 × 0.24 + (−4.4%− 0.4%)2 × 0.36

= 0.002496. [0.5]

The standard deviation is

Std(R2) =

√

Var(R2) = 5%.

So the skewness and kertosis are

Skew(R2) =

[

(7.6%− 0.4%)3 × 0.16 + (−2.4%− 0.4%)3 × 0.24

+(5.6%− 0.4%)3 × 0.24 + (−4.4%− 0.4%)3 × 0.36] /(5%)3

= 0.387. [0.5]

Kurt(R2) =

[

(7.6%− 0.4%)4 × 0.16 + (−2.4%− 0.4%)4 × 0.24

+(5.6%− 0.4%)4 × 0.24 + (−4.4%− 0.4%)4 × 0.36] /(5%)4

= 1.298. [0.5]

You will get the marks if the formulae are correct.

2

(iv) Explain what mean, variane, skewness and kurtosis tell about the distri-

butional properties of a random variable. [2]

Solution. The mean of the random variable tells the average value that

the random variable takes. [0.5] The variance tells the dispersion of the

distribution, and it measures how far the values of the random variable

can take are spread out from the average value. [0.5] The skewness of a

distribution tells whether the distribution of symmetric or not. The dis-

tribution with positive skewness has long right tail and that with negative

sknewness has long left tail. [0.5] The kurtosis measures the fatness of

the tails in the distribution. If a distribution has positive excess kurtosis

(kurtosis greater than 3) then the tails are fatter than normal tails. [0.5]

(v) (Answer if your course code is ECMT6006) Compute the conditional mean

E1(R2) := E(R2|F1) and conditional variance Var(R2|F1). [2]

Solution. If R1 = 8%, then by R2 = φR1 +ε2 = 0.2×8%+ε2 = 1.6%+ε2,

we know that R2 = 1.6% + 6% = 7.6% with probability 0.4 and R2 =

1.6%− 4% = −2.4% with probability 0.6. So the probability distribution

of R2 given R1 = 8% is

P (R2 = 7.6%|R1 = 8%) = 0.4,

P (R2 = −2.4%|R1 = 8%) = 0.6.

Similarly, if R1 = −2%, then

P (R2 = 5.6%|R1 = −2%) = 0.4,

P (R2 = −4.4%|R1 = −2%) = 0.6.

So the conditional mean of R2 given F1 is [1]

E(R2|F1) =

{

7.6%× 0.4− 2.4%× 0.6 = 1.6% with probability 0.4 = P (R1 = 8%)

5.6%× 0.4− 4.4%× 0.6 = −0.4% with probability 0.6 = P (R1 = −2%)

The conditional variance is [1]

Var(R2|F1) =

{

(7.6%− 1.6%)2 × 0.4 + (−2.4%− 1.6%)2 × 0.6 with probability 0.4

(5.6%− (−0.4%))2 × 0.4 + (−4.4%− 0.4%)2 × 0.6 with probability 0.6

You get marks if the formulae are correct.

(Answer if your course code is ECON4949) Compute the conditional mean

E1(R3) := E(R3|F1) and conditional variance Var(R3|F1). [2]

Solution. If R1 = 8%, then by R2 = φR1 +ε2 = 0.2×8%+ε2 = 1.6%+ε2,

we know that R2 = 1.6% + 6% = 7.6% with probability 0.4 and R2 =

1.6% − 4% = −2.4% with probability 0.6. Moreover, R3 = φR2 + ε3 =

0.2R2 +ε3. We know that R3 = 0.2×7.6%+6% = 7.52% with probability

0.4 × 0.4 = 0.16, R3 = 0.2 × 7.6% − 4% = −2.48% with probability

3

0.4 × 0.6 = 0.24, R3 = 0.2 × (−2.4%) + 6% = 5.52% with probability

0.6×0.4 = 0.24, and R3 = 0.2× (−2.4%)−4% = −4.48% with probability

0.6× 0.6 = 0.36

So the probability distribution of R2 given R1 = 8% is

P (R3 = 7.52%|R1 = 8%) = 0.16,

P (R3 = −2.48%|R1 = 8%) = 0.24,

P (R3 = 5.52%|R1 = 8%) = 0.24,

P (R3 = −4.48%|R1 = 8%) = 0.36.

Similarly, if R1 = −2%, then

P (R3 = 7.12%|R1 = −2%) = 0.16,

P (R3 = −2.88%|R1 = −2%) = 0.24,

P (R3 = 5.12%|R1 = −2%) = 0.24,

P (R3 = −4.88%|R1 = −2%) = 0.36.

So the conditional mean of R3 given F1 is [1]

E(R3|F1) =

{

7.52× 0.16− 2.48× 0.24 + 5.52× 0.24− 4.48× 0.36 = 0.32(%) with probability 0.4

7.12× 0.16− 2.88× 0.24 + 5.12× 0.24− 4.88× 0.36 = −0.08(%) with probability 0.6.

The conditional variance is [1]

Var(R3|F1) =

(7.52− 0.32)2 × 0.16 + (−2.48− 0.32)2 × 0.24

+(5.52− 0.32)2 × 0.24 + (−4.48− 0.32)2 × 0.36 with probability 0.4

(7.12 + 0.08)2 × 0.16 + (−2.88 + 0.08)2 × 0.24

+(5.12 + 0.08)2 × 0.24 + (−4.88 + 0.08)2 × 0.36 with probability 0.6.

You get marks if the formulae are correct.

(vi) (Answer if your course code is ECMT6006) Verify the law of iterated ex-

pectation E(R2) = E [E1(R2)] using numbers given in this problem. [2]

Solution. From the conditional expectation of E1(R2) = E(R2|F1) derived

in (v), you can see that

E [E1(R2)] = 1.6%× 0.4− 0.4%× 0.6 = 0.4%

This is the same as the unconditional expectation of R2 derived in question

(iii).

(Answer if your course code is ECON4949) Verify the law of iterated ex-

pectation E(R3) = E [E1(R3)] using numbers given in this problem. [2]

Solution. From the conditional expectation of E1(R3) = E(R3|F1) derived

in (v), you can see that

E [E1(R3)] = 0.32%× 0.4− 0.08%× 0.6 = 0.08%

4

Note that from the results in (v) we know the unconditional distribution

of R3 is

P (R3 = 7.52%) = 0.16× 0.4 = 0.064,

P (R3 = −2.48%) = 0.24× 0.4 = 0.096,

P (R3 = 5.52%) = 0.24× 0.4 = 0.096,

P (R3 = −4.48%) = 0.36× 0.4 = 0.144,

P (R3 = 7.12%) = 0.16× 0.6 = 0.096,

P (R3 = −2.88%) = 0.24× 0.6 = 0.144,

P (R3 = 5.12%) = 0.24× 0.6 = 0.144,

P (R3 = −4.88%) = 0.36× 0.6 = 0.216.

from which we can compute the unconditional expectation E(R3) = 0.08%.

You get the marks if the formulae and logic is correct.

(vii) Derive the one-period ahead return point forecast Rˆt for t = 1, 2, 3. [1]

Solution. The one-period ahead returen point forecasts are

Rˆt = Et−1(Rt) = E(φRt−1 + εt|Ft−1)

= E(φRt−1|Ft−1) + E(εt|Ft−1)︸ ︷︷ ︸

=0

= φRt−1 = 0.2Rt−1

for t = 1, 2, 3.

(viii) Derive the two standard deviation one-period ahead return interval fore-

cast for t = 1, 2, 3. [2]

Solution. The two standard deviation one-period ahead return interval

forecasts are

Et−1(Rt)± 2×

√

Vart−1(Rt)

where Vart−1(Rt) = Var(Rt|Ft−1) is the conditional variance of Rt given

Ft−1, and Et−1(Rt) = φRt−1 is derived in (vii). [1.5] Further, we may

derive

Vart−1(Rt) = Vart−1(φRt−1 + εt)

= Vart−1(εt) = Var(εt) = Var(εt)

by the conditional constancy and the fact that εt is independent of Ft−1.

Moreover Var(εt) = (6%)

2 × 0.4 + (−4%)2 × 0.6 = 0.0024. [0.5]

Problem 2. [7 marks] Figure 1 presents the sample autocorrelation plot for

1-minute returns on IBM and General Electric for the last 10 trading days of

2012.

5

(i) Please interpret Figure 1. [1]

Solution. We can see that although the sample ACF of IBM returns looks

more significant than that of General Electric returns from the absolute

values, none of the lags in the sample ACF is statistically significant ac-

cording to the robust 95% confidence interval for both stock returns. This

means there are no significant serial correlation exibited in both 1-minute

stock returns.

(ii) Describe how to conduct a robust test jointly for autocorrelation in returns

up to lag L using a regression-based approach. Be explicit about the

regression model, the null and alternative hypotheses, how to construct

the test statistic, and how to make testing decisions. [3]

Solution. Let (Yt) be the return series. We can test this by running the

following regression [0.5]

Yt = β0 + β1Yt−1 + · · ·+ βLYt−L + et,

and obtain robust standard errors for the parameter estimates. Then we

test the joint hypothesis [1]

H0 : β1 = β2 = · · · = βL = 0 v.s. H1 : βj 6= 0 for some j = 1, . . . , L

through a chi square test.

Since we may write the null hypothesis as

H0 : Rβ = 0

where β = (β0, . . . , βL)

′ and

R =

0 1 0 . . . 0

0 0 1 . . . 0

...

...

0 0 0 . . . 1

is an L× (L+ 1) restriction matrix. The test statistic is given by

W = (Rβˆ − 0)′

(

RVˆ R′

)−1

(Rβˆ − 0).

where βˆ is the OLS estimate of β and Vˆ is the estimated (robust) variance-

covariance matrix of βˆ. [1]

Under the null hypothesis, we have

W →d χ2L

because there are L linear restrictions in the test. We reject the null

hypothesis at 5% significance level (or other specified level) if the test

statistic W is greater than the critical value of the χ2L distribution (or

p-value is less than the significance level). [0.5]

6

(iii) The table below presents the results from such a test for three choices of

L. Interpret these results. [1]

Solution. We see from the table that IBM test statistics are greater than

the GE test statistics which shows that the serial correlation in the IBM

stock returns is relatively more significant than that in the GE stock re-

turns.

Only the joint test for IBM stock returns with L = 20 rejects the null

hypothesis of no serial correlation in the return series. In general, we can

conclude that the serial correlation in both of the 1-minute stock returns

are not very significant.

(iv) Figure 2 presents the sample “cross correlation” plot for 1-minute returns

on IBM and General Electric. It shows Corr

(

RIBMt , R

GE

t+j

)

for j ranging

from −10 to +10. Interpret this figure [1], and propose a regression-based

approach to test jointly for the predictability in IBM returns using (lagged)

General Electric returns. [1]

Solution. The sample cross-correlation plot clearly shows that the IBM

and GE 1-minute stock returns are contemporaneously correlated, and

this correlation is extremely significant. However, none of the nonzero

lags from −10 to +10 is significant in their cross-correlation. This implies

that it would be barely possible to predict the future returns of one stock

using the past returns of the other stock, at least at the mean level. [1]

Let Yt and Xt denote the IBM and GE stock returns, respectively, at time

t. Then we can easily test the predictability in IBM returns using (lagged)

GE returns by running the regression [0.5]

Yt = β0 + β1Xt−1 + · · ·+ βLXt−L + et

and obtain robust standard errors for the parameter estimates. Then we

test the joint hypothesis [0.5]

H0 : β1 = β2 = · · · = βL = 0 v.s. H1 : βj 6= 0 for some j = 1, . . . , L

through a chi square test. Since the null hypothesis imposes L linear

restrictions, the test statistic will follow a chi-squared distribution with

degree of freedom L under the null.

7

Figure 1: Sample autocorrelation for 1-minute returns on IBM and General

Electric.

8

Figure 2: Sample cross-correlation for 1-minute returns on IBM and General

Electric.

9

联系我们

- QQ：99515681
- 邮箱：99515681@qq.com
- 工作时间：8:00-23:00
- 微信：codinghelp2

- 代做comp30027帮做python编程 2021-08-02
- 代做csse2002/7023-Assignment 1代做留学... 2021-08-02
- 代写rush2代写c/C++ 2021-08-02
- 代做r语言编程|代做spss|代写web开发|代做... 2021-05-10
- Data留学生编程代做、代写analysis程序、Sql语言程序调试代做r语 2021-05-10
- 代写31748程序语言、代做programming编程设计、Java，Pyt 2021-05-10
- 代做cis 657编程、代写c/C++程序、C++编程调试帮做haskell 2021-05-10
- Com1005程序代写、代做java编程语言、代写java程序代做留学生pr 2021-05-10
- 代写sit283程序、代做c/C++，Python编程设计、Cs，Java程 2021-05-09
- C++程序代做、代写c++程序、代写program编程语言代做r语言编程|代 2021-05-09
- 代写0ccs0cse编程、代做r，Java，Python程序语言代写web开 2021-05-09
- Comp124编程语言代做、Java程序代做、代写program语言编程代写 2021-05-09
- Comp122编程语言代写、代做java程序语言、Java程序调试帮做has 2021-05-09
- 代做ele00041i 调试java Programming 2021-05-08
- 代做econ 2014-Assignment 1 Managerial... 2021-05-08
- 代写mast90044-Assignment 1 Thinking An... 2021-05-08
- 代做cs310-Assignment 2 Hash Tables 2021-05-08
- 代写5pm 调试java编程、Java编程代写 2021-05-08
- 代写cs544 Final Exam Preparation Guide... 2021-05-08
- 代做infs7450 Social Media Analytics 2021-05-08